*

Zazimování bazénu

Mezi nejčastěji žádanou službou je zazimování a odzimování bazénů. Máme spousty spokojených zákazníků a zájemců o tyto služby pořád přibývá. Pravděpodobným důvodem je zájem o bezpečné zazimování a na jaře následné odzimování bazénu a jeho technologie bez nákladů na opravy při špatném zazimování a odzimování. Většina zákazníků tyto služby nebrala za „dosti důležité“, ale následně se ukázalo, že náklady na opravy jsou mnohdy několikanásobně vyšší než ceny těchto služeb.

 

 1. Aby jste správně zazimovali váš bazén, musí být voda v bazénu před zazimováním čistá! Je tedy nutné vysát dno i stěny bazénu.
 2. Pomocí funkce „Proplach“ důkladně propláchněte pískový filtr. Samotný „Proplach“ je jedna z poloh /funkcí/ šesticestného ventilu, který je součástí filtrační nádoby. Pro dosažení důkladného proplachu, nechte pro jistotu tuto funkci v provozu delší dobu. Vizuální pohled na vypuštěnou vodu z bazénu Vás ujistí o správně provedeném proplachu filtračního media (písku). Bazénová voda by měla být čistá. Pokud jste vše provedli správně a důkladně, zajistili jste si rovnou přípravu i na jaro
 3. Upozornění: během „proplachové“ funkce vám bude odtékat z šesticestného ventilu  voda z bazénu, která může snadno zatopit místo, kde je umístěna technologie (filtrační nádoby). K odvodu odtékající vody můžete také použít vysavačovou hadici, jestliže nemáte šesticestný ventil připojen na odpadní potrubí. Dejte pozor na dobré upevnění koncovky hadice, aby nedošlo k jejímu uvolnění.
   
 4. Bazénovou vodu upravte na ideální hodnotu PH (7,2 – 7,6).
 5. Připravte si vysavačovou hadiciteleskopickou tyčmechanický čistič dna.
 6. Vyjměte košík na nečistoty ze skimmeru a koncovku hadice vysavače umístěte do dna skimmeru (je možné použít i nástavec ). Nástavec i dno skimmeru mají závit. Našroubujte nástavec lehce do dna skimmeru, asi tak na 1-2 závity. Ne všechny bazény mají závit nebo nástavec. V takovém případě musíte vsunout koncovku vysavačové hadice přímo do sání skimmeru.
 7. Pomocí funkce šesticestného ventilu „Odpad“, odpusťte další bazénovou vodu.
 8. Odpusťte hladinu vody pod namontovanou technologii, asi tak 10-20 cm pod technologické prostupy (skimmer, hlavu protiproudu, trysky…) Pokud máte bazén s plastovým skeletem s vestavěným schodištěm (schody v laguně, přes roh, atd…), musíte upustit hladinu do úrovně 2. schodu. 
 9. Pokud máte v bazénu schůdky, vyndejte je a očistěte.   Po odpuštění bazénové vody musíte také odpustit filtrační nádobu. Ve spodní části vypouštěcí nádoby jsou dva vypouštěcí šrouby. Ten menší povolte – je určen k vypuštění vody.

 10.  Nezapomeňte nechat vypouštěcí šroub během celé zimy volný, tzn. vyšroubovaný. Také je dobré odmontovat manometr tlaku a odstranit z něj vodu.

 11. Odpojte kompletně filtrační čerpadlo a uskladněte ho na suchém a teplém místě.

 12. Pokud máte ve vašem bazénu protiproud, je nutné ho také zazimovat. Musíte vyšroubovat vypouštěcí šroub na těle čerpadla a pak odpojit šroubení (sání a výtlak) ze strany čerpadla. Uzavírací ventily nechte otevřené. Vypouštěcí šroub čerpadla najdete na spodní straně těla protiproudového čerpadla.

 13. DŮLEŽITÉ: 

  Jakmile dokončíte všechny výše uvedené kroky, musíte otevřít všechny uzavírací ventily (sání, výtlak technologie, sání a výtlak protiproudu) a ujistit se, že nikde v technologii nezůstala žádná voda! Vodním vysavačem nebo pomocí stlačeného vzduchu

 14. Dalším krokem musíte zamezit zamrznutí vody v bazénu. Nesmí se udělat na hladině vody souvislá vrstva ledu. Můžete použít tzv. dilatační plováky pro dostačující dilataci příp. vrstvy ledu. Pomocí dilatačních plováků vytvořte řetěz, aby se mohl úhlopříčně položit na hladinu bazénu
 15. Místo dilatačních plováků můžete použít i Pet lahve naplněné z části pískem. Musí být ze 2/3 ponořeny ve vodě. Svažte je a vytvořte z nich řetěz.

 16. Jako poslední krok je aplikování zazimovacího prostředku do bazénové vody. Poustupujte dle instrukcí na roztoku, který jste si zakoupili. Zvyšte pozornost při dávkování, často je zde uváděn poměr množství roztoku na 1 m3vody a je omezena doba ochrany vody.

 

Následky špatného zazimování

Zde bylo podceněno zazimování bazénu a došlo k prasknutí potrubí.

Velmi nákladná oprava, poničená zahrada, zničený beton a dlažba

Špatné zazimování bazénu        Špatné zazimováníV případě Vašich dotazů, či objednání služby, nás prosím kontaktujte